Foglalkoztatás
Az autizmussal élő embertársainknak joguk és igényük van egy teljesebb életre, amelynek fontos része lehet a munka is.
Ugrás a tartalomra
Hazánkban a hivatalos felmérések szerint kb. 25 000 regisztrált, becslések szerint azonban megközelítőleg 100 000 autizmussal élő ember él.
Ezt a 0,6–0.8% -os előfordulási gyakoriság tekintetében lehet feltételezni. Ez egy nagy társadalmi csoport, melynek joga és igénye van a teljes életre. Az autizmussal élő egyének számára nem elegendő pusztán a fiziológiai szükségletek kielégítése; fontos számukra az önmegvalósítás és a személyes érdekeik érvényesítése, tehát munkára, kapcsolatokra, közösségre és szabadidős tevékenységekre is szükségük van. Hazánkban az autizmus specifikus ellátó szervezetek biztosítanak az érintett emberek számára védett környezetet, fejlesztési és foglalkoztatási lehetőségeket.
Foglalkoztatási program
A Miskolci Autista Alapítvány 2013-tól a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal által tanúsított akkreditált foglalkoztató. 2018. évben 32 fogyatékossággal élő, illetve megváltozott munkaképességű személy dolgozik ezen foglalkoztatási rendszerünkben. A célcsoporti tagok részmunkaidőben, egyműszakos munkarendben dolgoznak betanított mosodai dolgozó, parkgondozó és takarító munkakörökben.
A szakmai feladatokat, valamint a foglalkoztatás feltételeit kollégáink a 327/2012-es Kormányrendeletnek megfelelően végzik, Budapest Főváros Kormányhivatalának, illetve a Magyar Államkincstár ellenőrzésével, felügyeletével.
A rehabilitációs foglalkoztatás célja a fogyatékossággal élő, illetve megváltozott munkaképességű személyek egészségkárosodásának mértékét, jellegét figyelembe vevő munkakörökben történő alkalmazása, részükre értéket teremtő munkavégzés biztosítása. Egyik legfontosabb célunk, hogy a legmagasabb színvonalú felkészítés, képzés és fejlesztés révén, egyénre szabott munkakörülményeket biztosítva hozzájáruljunk az érintett csoport pozitív jövőképéhez, az önállósodás és motiváltság erősítéséhez, valamint az egyéni képességek fejlődéséhez.
Az intézmény másik típusú foglalkoztatási programja a fejlesztő foglalkoztatás, melynek célja a gondozási, fejlesztési, illetve rehabilitációs tervben foglaltak szerint az egyén egészségi állapotának, korának, fizikai és mentális állapotának megfelelő fejlesztési és foglalkoztatási szolgáltatás biztosítása útján. 2018. évben 17 fő fogyatékos, illetve megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatására szóló engedéllyel rendelkezünk.
A Miskolci Autista Alapítványnál a foglalkoztatás az alábbi tevékenységi körökben történhet:
gabonaféle (kivéve rizs) hüvelyes növény, olajos mag termesztése (TEÁOR 01.11.)
zöldségféle, dinnye, gyökér-, gumós növény termesztése (TEÁOR 01.13.)
egyéb nem évelő növény (TEÁOR 01.19.)
egyéb fa-, parafa termék, fonottáru gyártás (TEÁOR 16.29.)
konyhai kisegítő (TEÁOR 56.29.)
- 147025 ember
- A fogyatékos emberek megoszlása társadalmi részvételben való korlátozottság alapján (Tárki, 2016)
- közel 60%
- A munka-rehabilitációs foglalkoztatásban résztvevő intézményi ellátásban vagy családban élők aránya (Tárki, 2016)
- 4-6 óra
- Az eltöltött munkaórák jellemző száma az adott munkakör, foglalkoztatási forma szerint
Terápiás kert
Egyedülálló szolgáltatás
A Miskolci Autista Alapítvány területén kialakított terápiás kert hazai és nemzetközi szinten is egyedülálló szolgáltatás, mely kifejezetten az autizmussal élő emberek szenzoros érzékenységére koncentrál. A körcentrikus formákból álló növényágyak és hozzájuk kapcsolódó téri- és tárgyi elemek rendszere egy egységes koncepció mentén került kialakításra a tájépítészet és a dizájn eszközeinek felhasználásával.
A szakmai feladatokat, valamint a foglalkoztatás feltételeit kollégáink a 327/2012-es Kormányrendeletnek megfelelően végzik, Budapest Főváros Kormányhivatalának, illetve a Magyar Államkincstár ellenőrzésével, felügyeletével.
Az alkalmazott foglalkozások kiválthatják a sztereotip viselkedési zavarokat, illetve az extrém ingerek keresését. A kertészet és az egyes növényágyak maguk úgy lettek kialakítva, hogy más–más szenzoros ingerekre irányulva hassanak és tompítsák a viselkedési zavarokból eredő problémákat.
A terápiás kert elemei
körcentrikus növényágyak és a hozzá tartozó ösvények.
fóliasátrak (komposzt kazánnal télen is fűthető)
üvegház (polikarbonát), palántázáshoz, szaporításhoz.
pergola, pavilon: békés pihenőhely, biztosítja az elvonulást lehetőségét.
egyedi bútorok, padok, madáretető, rovarhotel szélcsengő.
komposztálók, fűszer szárító pavilonok, mobil fűszer szárítók
tájékozódást segítő jelek - táblák ( PCS jelrendszer).
Szellemi
A viselkedési zavarokból eredő impulzuskereső magatartás és extrém viselkedés csökkentése.
Döntésképesség, problémamegoldó képesség
Csökkenő szétszórtság, javuló figyelem összpontosítás
Növekvő önbecsülés azáltal, hogy fizikai tevékenységet végeznek
A rendezett tér élménye pozitív környezetpszichológiai hatásai
Fizikai
Izomerő növekedés, könnyebb mozgás (pl. eszköz és anyagmozgatás, komposztforgatás)
A finom motorikus képességek javulása (pl. magvetés, gyomlálás, gyógynövény feldolgozás)
Nem használt izmok megmozgatása (pl. kötözés, ásózás gyakorlásával)
Javuló mozgáskoordináció, egyensúlyérzék (pl. furikolás, vödrözés gyakorlásával)
Társadalmi-szociális
Az együttműködési zavarok, dependens viselkedés mérséklődése
Élőlényekkel szembeni kötelezettségvállalás
Együttműködés, csoportmunkában való részvétel javulása
Sikerek és kudarcok kezelése
Tanulás lehetősége illetve motiváció fejlesztése
Gazdasági lehetőségek (eladható termény, zöldség)
Maacraft Szociális Műhely
A MAACRAFT egy design – és egyben szociális vállalkozás, amely 2012-ben indult el a Miskolci Autista Alapítvány alkotóműhelyeként. Magas minőségű tárgyakat és delikátesz termékeket készítünk, miközben autizmussal- és értelmi fogyatékossággal élő felnőttek ismerhetik meg a munka örömét. Emellett a kertgondozás, kézműves technikák elsajátítása segít abban, hogy a kognitív- és manuális képességeik fejlődjenek, valamint a munkaterápiás foglalkozások keretében új gyakorlati tudáshoz juthatnak.
A MAACRAFT jelenleg projekt alapon működő társadalmi vállalkozás, amelyet a Miskolci Autista Alapítvány (tovább.: MAA) működtet. A műhelyben ún. intézményen belüli rehabilitációs foglalkoztatás zajlik, amely az utóbbi 10 évben egészült ki egy design jellegű termékfejlesztési- és értékesítési tevékenységgel.
Minden a műhelyben elkészült produktum a MAACRAFT program forma és mintatervei alapján készül és minden a megvásárolt termékből származó bevétel a program fenntartására- és fogyatékossággal élő munkavállalóink támogatására fordítjuk.
A márka üzenete világos és egyértelmű: mindenki egyenlő, és mindenkinek ugyanazok az alapszükségletei vannak, a társadalmi elfogadástól kezdve a munkán át egészen a mindennapi életig.
Célunk, hogy lebontsuk a falakat a tipikus és az autizmussal élő emberek között, és minél szélesebb közönséghez eljuttassuk az autizmus spektrumzavarban érintett emberek elfogadásának üzenetét.
Az alapításkor a szocio-ökonómiai inklúzió megközelítését választottunk, amelynek célja egy befogadó munkakörnyezet létrehozása volt, ahol minden munkavállaló kibontakozhat, elismerésben részesülhet és bevételre tehet szert. Mivel a munkavállalóink nem rendelkeznek jövedelemmel és külön támogatásban nem részesülnek így a MAACRAFT számukra egy valódi lehetőséget jelent mind megélhetés, mind anyagi hozzájárulás szempontjából is. A műhelyben dolgozók - dizájnerekkel és más kreatív szakemberekkel kkiegészülve – magas minőségű, igényes használati tárgyakat gyártanak.
Fontos kiemelni, hogy ezek a tárgyak magas hozzáadott értékkel rendelkeznek, hiszen a kollektíva munkája mellett, magas esztétikai szintet képviselnek mindez pedig az árképzésben, értékesítési modellben is megjelenik. További információ: (https://maacraft.org/)