Művészetterápia
Bemutatunk és támogatunk olyan autizmussal élő alkotókat, akik rendkívüli vizuális kifejezőeszközök birtokában vannak.
Ugrás a tartalomra
Autistic-Art
Az Autistic Art egy művészetterápiás program, amelynek célja, bemutasson és támogasson olyan autizmussal élő alkotókat, akik rendkívüli vizuális kifejezőeszközök birtokában vannak. Tarr Hajnalka képzőművész; művészeti kutatása során rádöbbent, hogy a kortárs autonóm művészek és az autizmussal élő alkotók vizuális- és formanyelve között hasonlóságok mutatkoznak. Erre a felismerésre alapozva a Mosoly Otthon Alapítvány (később: Autistic Art Alapítvány) támogatásával életre hívott egy művészet terápiás programot, amely immár 2010 óta működik folyamatosan.
A gyakorlatban ezt a programot a autizmusban érintett fiatalokat ellátó lakóotthonok, mint egy fejlesztési szolgáltatást biztosítják az autizmussal élőknek.
Az alkotók különböző eszközökkel, elsősorban síkfelületen dolgoznak. Érdeklődésük gyakori tárgya a színek egymáshoz való viszonya, mintázat- és struktúragyártás. A felület- és textúra készítés is visszatérő témát képeznek. Ez egy ösztönös vizuális kommunikációs folyamat; amely nem az emlékek, megélt élmények feldolgozását vagy a látott környezet utánzását szolgálja. Sokkal inkább egy érzékelés alapú folyamat, mely a szenzoros stimulációra alapozva tárhat fel egy rendkívül eredeti képi ábrázolás rendszert. A terápia szolgáltatásként működik.
Nem profit orientált, a cél a fiatalok fejlesztése. Azonban ez nem zárja ki, hogy – felhasználva ezeket az izgalmas vizuális információhalmazokat – létre lehet hozni olyan termékeket, amely felhívhatja a figyelmet az autizmussal élők izgalmas világára.
Mérföldkövek
Tarr Hajnalka, képzőművész 2010-ben indította el a foglalkozásokat 2 miskolci lakóotthonban. Mára 6 otthonban működik a művészeti program.
A művészeti program alapvető célja a terápia és a tehetséggondozás. Eredményeképp felfedeztek fel olyan autizmussal élő alkotókat, akik ugyan önálló életvitelre nem képesek, lakóotthonban élnek, mégis rendkívüli vizuális kifejezőeszközökkel rendelkeznek.
2010 óta az alapítvány éves jótékonysági aukcióin a művészeti program során készült alkotások (is) kalapács alá kerülnek, a befolyt összeg pedig az otthonok fennmaradását támogatja.
A legfontosabbnak mégis a társadalomformáló hatást tartjuk. Ezért kiállításokon mutatjuk be, hogy az autizmussal élőknek nehézségeik mellett erősségeik is vannak. Hiszen alkotásaik megállják a helyüket akár kortárs képzőművészeti galériában, művészeti vásáron vagy múzeumban. Alkotóink bemutatkoztak többek között a Magyar Nemzeti Galériában és az Art Market Budapesten is.
Az Autistic Art Rajzgyűjteménye több, mint 10 000 db-ot számlál.
A legkiemelkedőbb grafikákat 2014 óta az Autistic Art márka termékeivel népszerűsítik.
A Brand
Az Autistic Art márka az autizmussal élők alkotásait mutatja be a világnak.
Hogy a világ találkozhasson velük, az alkotókkal és rajzaikkal, kicsit jobban megértse őket, és alkalma legyen támogatni a jövőjüket. Egy olyan körforgást hozunk létre, amely szebbé, egészségesebbé, anyagilag biztonságosabbá, és mindenki számára boldogabbá teszi az autizmussal élők világát. Mert az alkotás, már önmagában is segít, de kijutva a házakból, az Autistic Art termékeken keresztül értékké válik, és ez az érték pénzszerűsíthető. A pénz pedig visszaforgatható az autista otthonokba, hogy még jobb körülményeket teremthessünk az alkotáshoz és az élethez. S mindez nem utolsó sorban maguk, az érintettek bevonásával történik. Ez azon ritka esetek egyike, amikor a pénz mindenkit boldogít. Azt is, aki adja, és azt is aki kapja.
Szeretnénk megmutatni, hogy a társadalom számára gyakran láthatatlan, ám támogatásra és megértésre szoruló, autizmussal élő személyek közreműködésével is születhetnek kiváló minőségű, szerethető tárgyak, termékek. Ennek érdekében kiváló designerekkel dolgozunk együtt, de előszeretettel együttműködünk más társadalmi vállalkozásokkal is, hogy folyamatosan bővíthessük termékeink körét. “ (forrás: https://autisticart.hu/)